İSKENDER KEBAP TARİFİ

İçindekiler


DÖNERİ İÇİN

1 kg antrikot 250 gr kıyma Karabiber Tuz Pişerken; porsiyon başına ½ çay kaşığı tereyağı

DOMATES SOSU İÇİN

200 ml domates püresi 350 gr domates sosu 3 çorba kaşığı zeytinyağı 1 tatlı kaşığı karabiber 6 dal taze kekik veya 1 buz küpü kekik ½ bardak sıcak su

YOĞURT SOSU İÇİN

10 kaşık yoğurt 3 diş sarımsak 1 tatlı kaşığı karabiber tuz

PİDESİ İÇİN

5 adet tırnak pide (mümkünse hafif bayat) 4 buz kalıbı et suyu 2 çorba kaşığı tereyağı Üzerine; 2,5 tatlı kaşığı kızgın tereyağı


En sevdiğim yemek olan iskender kebabın evde yapabileceğimiz halini sizinle paylaşmak istiyorum. Bu iş için mermer yapıdaki yağ dağılımından dolayı antrikot çok uygun. 1 kg bütün antrikotu 2cm kalınlığında geniş bir dilim olucak şekilde keserek açın.

1’er tatlı kaşığı karabiber ve tuz ile tatlandırın. Ayrı bir kapta kıymaya da 1’er tatlı kaşığı tuz, karabiber ekleyerek hafifçe yoğurun. Açtığınız antrikotu iki eşit parçaya bölün. Üzerlerine 125‘er gr rulo haline getirdiğiniz kıymayı yerleştirin. Daha sonra tezgaha yaklaşık 15 cm uzunluğunda streç film açıp üzerine tepsi büyüklüğünde yağlı kağıt koyun. Hazırladığınız antrikotu streç filmin üzerine koyup baton sucuğa benzeyecek şekilde iyice rulo haline getirin. Yaklaşık 10 saat derin dondurucuya koyup, bekletin. Bu şekilde donduğunda daha rahat kesip, yaprak döner gibi dilimleyebileceksiniz.

Bakır tavaya, 200 ml domates püresi , 350 gr domates sosu, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı karabiber, 6 dal taze kekik ile ½ bardak sıcak su koyarak dönerinizin sosunu pişirebilirsiniz.

5 adet tırnak pideyi maşa ile ocağın üzerinde ateşe tutun ve bu şekilde köz tadı almasını sağlayın. Pideleri kesme tahtasında ekmek bıçağı ile küçük karelere ayırın. Ekmekleri sulandırmak ve lezzetlendirmek için kullandığım et sulu sos için bakır tavaya, 4 buz kalıbı et suyu ve 2 çorba kaşığı tereyağı ekleyin. Sos kıvamına gelene kadar ısıtın.

10 kaşık yoğurdu çırparak iyice krema kıvamına getirin. İçine tuzla ezdiğiniz 3 diş sarımsağı, 1 tatlı kaşığı karabiber ve tuz ile birlikte karıştırın. Böylece iskenderin yanına yoğurt sosunuz da hazır olacak.

Klasik döner dilimi kalınlığında dilimlediğiniz döner parçalarını, kızgın tavada önlü arkalı çevirerek pişirin. İyice kızardığından emin olun. Böylelikle daha lezzetli olacaklardır.

İskenderin servisinde önce ufak ufak dilimlediğiniz pidelerin üzerine et sulu sosu döküp ıslatın. Ardından döner etini koyun ve hazırladığınız domates sosunu da gezdirdikten sonra servisten hemen önce tavada kızdırdığınız 2,5 çorba kaşığı tereyağını dökün. Yanına da yoğurdu koyup servis edebilir, afiyetle yiyebilirsiniz.


#iskender #etli #yemek #yeni #etyemekleri

13 görüntüleme0 yorum
 

Abonelik Formu

0531 457 64 75

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook

©2020, taze yemekler`in tüm hakları saklıdır.